Okolí a tipy na výlet

KRAJ VYSOČINA

Kraj Vysočina se rozkládá na podstatné části Českomoravské vrchoviny, vyvýšené zvlněné krajiny mezi oběma historickými zeměmi Čechami a Moravou. Ta dosahuje nadmořské výšky přes osm set metrů ve dvou výrazných masivech, Žďárských vrších na severu kraje a Jihlavských vrších na jihozápadě. Metropolí kraje je Jihlava, nejstarší horní město českých zemí.
Historie zanechala na Vysočině množství památek, z nichž tři – historické centrum Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou a Židovské město a bazilika sv. Prokopa v Třebíči – jsou zařazeny mezi světové kulturní dědictví UNESCO.
Přírodní bohatství kraje tvoří chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, Železné hory, dále národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step, Velký Špičák a četné přírodní rezervace. Výhodou Vysočiny je zachované čisté životní prostředí.
Nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny je vrchol Javořice.


image/jpegKostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
- Žďár n. Sázavou (25 km)

Poutní kostel byl vystavěn podle návrhů významného pražského architekta vrcholného baroka Jana Blažeje Santiniho – Aichla. Stavbou ho pověřil opat žďárského kláštera Václav Vejmluva, nadšený ctitel sv. Jana Nepomuckého, který se k jeho stavbě rozhodl hned poté, co byl v dubnu 1719 v rámci beatifikačního procesu nalezen ve světcově hrobě ve Svatovítské katedrále v Praze jeho údajný neporušený jazyk.

image/jpegBazilika sv. Prokopa a Židovská čtvrť – Třebíč (37 km)
Opatský chrám, původně zasvěcený Panně Marii, byl budován od 1. poloviny 13. století jako součást benediktinského kláštera, založeného v r. 1101. Bazilika patří ke skvostům středověkého stavitelství. Je postavena v románsko-gotickém slohu. Značně utrpěla při obléhání Třebíče uherskými vojsky Matyáše Korvína v roce 1468. Renovace, provedená architektem Kaňkou v letech 1725 – 31, objevení vstupního portálu v roce 1862, restaurace Kamilem Hilbertem v letech 1924 – 35 a propojení hlavní lodi s kryptou v roce 1998 dodaly unikátní památce dnešní tvář.

image/jpegMěsto Telč (73 km)
Historické jádro Telče bylo zařazeno mezi dědictví UNESCA v rozsahu městské památkové rezervace. Telč představuje jedinečné celistvě dochované drobnější středověké město s vodním opevněním, dominantním zámkem (který doporučujeme též navštívit) dochovaným v podobě pozdně gotických a renesančních přestaveb a s mimořádně působivými frontami městských domů renesančního, barokního, klasického tvarosloví kolem náměstí.

image/jpegHrad Pernštejn (16 km)
Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů, který láká turisty ze širokého okolí. Už z daleka jsou nad lesy vidět špičky věží majestátního hradu. Pernštejn trůní na vysoké skále, která o pořádný kus převyšuje své okolí. Jak by také ne, na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. Takové sídlo přece stojí za shlédnutí.

image/jpeg
Strašidelný zámek Dolní Rožínka (8 km)

Strašidelný zámek DraXmoor je ojedinělý zábavný projekt unikátní nejen v České republice. Již na první pohled vás zaujme, jak mohutně a tajemně se tyčí tato historická budova nad ponurým jezerem. Původně sloužila jako zámecká sýpka a první zmínky o ní můžeme nalézt již ve 14. století.

image/jpegWesternové městečko Šiklův mlýn (9 km)
Westernové městečko Šiklův mlýn se nachází u Zvole nad Pernštejnem a je největší přírodní zábavní areál v ČR. Kombinace zábavy a krásné přírody z něj dělá unikátní ráj pro rodinnou návštěvu. V areálu probíhají denně mimo pondělí atraktivní westernová vystoupení, lze si ovšem užít také adrenalinové zábavy ve stylu Military & Off-Road, využít přírodní koupaliště nebo vyjížďky na koních či dostavníkem.

image/jpegRozhledna Karasín (21 km)
Rozhledna Karasín se nachází východně od vesnice Karasín v nadmořské výšce 704 m n. m. na úbočí vrchu Přední skála, kóta 712,3 m n. m., který geomorfologicky náleží Hornosvratecké vrchovině. Leží v oblasti přírodního parku Svratecká hornatina. Rozhledna je součástí sportovně rehabilitačního areálu.

image/jpegDevět skal (31 km)
Devět skal (836 m) je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhým nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny (po Javořici). Nalézá se 3 km východně od obce Herálec. Devět skal je také přírodní památka ev. č. 707 v okolí vrcholu, lokalita Moravské Křižánky – část obce Křižánky v okrese Žďár nad Sázavou. Správa CHKO Žďárské vrchy. Důvodem ochrany je skupina rulových skal.

image/jpegCHKO Žďárské Vrchy (cca 25 km)
Žďárské vrchy lze označit za nejrozmanitější část Českomoravské vrchoviny se spoustou turisticky zajímavých míst a řadou kulturních památek. Žďárské vrchy jsou pramennou oblastí několika řek jako je Sázava, Svratka, Chrudimka, Doubrava a Oslava, charakter krajiny doplňují mnohé rybníky, z nichž většina byla založena již ve středověku.

image/jpegMravenčí naučná stezka – místo s největší
koncentrací mravenců v Evropě (12 km)

Mravenčí naučná stezka prochází přírodní památkou Šebeň, která se rozprostírá mezi obcemi Radenice, Jívoví, Dobrá Voda a Cyrilov na Vysočině. Šebeň byla roku 2002 vyhlášena přírodní památkou, v roce 2006 se v polesí otevřela naučná mravenčí stezka.
Jedná se o raritu, neboť je zde největší koncentrace mravenců nejen v České republice, ale podle znalců i v Evropě.

image/jpegMěsto Velké Meziříčí (17 km)
Velké Meziříčí patří mezi středověká města, a proto bylo v roce 1990 území historického jádra města prohlášeno městskou památkovou zónou s 58 památkově chráněnými objekty. Ve Velkém Meziříčí se nachází i ZÁMEK A MUZEUM. Zámek, původně pozdně románský hrad, později přestavěný na renesanční zámek byl po požáru v roce 1723 následně barokně rozšířen a na přelomu 19. a 20. století pseudogoticky upraven.

image/jpegMěsto Jihlava (49 km)
Historické centrum města je městskou památkovou rezervací. Svažité obdélníkovité náměstí patří svou rozlohou (36 650 m2) k největším historickým náměstím v zemi. Lemují ho cenné měšťanské domy na gotických základech, doplňuje ho barokní morový sloup a dvě kamenné kašny. Pod městským historickým jádrem se nachází POZDEMNÍ LABYRINT CHODEB v celkové délce 23 km, část chodeb je přístupná.

image/jpegMěsto Bystřice nad Pernštejnem (16 km)
Toto město vzniklo jako osada již na přelomu 12. a 13. stolení. V současné době má cca devět tisíc obyvatel.
Město Bystřice nad Pernštejnem, resp. Bystřicko, získalo v soutěži EU EDEN 2010 - European Destination of Excellence - Evropská destinace nejvyšší kvality, významné ocenění, kterým je titul Evropská destinace nejvyšší kvality za Českou republiku.
V Bystřici nad Pernštejnem nalezneme i LANOVÉ CENTRUM SIESTA PARK, které bylo vybudováno v roce 2006.

image/jpegSKI SNOWPARK na Harusově kopci (16 km)
V Novém Městě se sjezduje ve Ski snowparku na Harusově kopci, jehož vrchol leží ve výšce 741 m a lyžaře na něj vyveze pohodlně dvousedačková lanovka. Sjezdovka na Harusově kopci je na ideální pro výuku začínajících lyžařů. Připravena je lanovka a komfortní zázemí pro lyžaře, denně upravený svah, večer. lyžování, lyžař. škola, dětský vlek, parkoviště zdarma. V blízkosti lyžařský a biatlonový areál Zlaté lyže.

image/jpegSKI areál Karasín (23 km)
Vysočina je sice rájem vyznavačů běhu na lyžích, ale na své si přijdou i milovníci sjezdového lyžování. Jednou z možností kde si na Vysočině zalyžovat je nový Skiareál Karasín. Sjezdovka je dlouhá 450 m, pro přepravu lyžařů slouží vlek s kapacitou 1200 osob/hod. Trať je uměle zasněžována a také je na ní možnost večerního lyžování. Součástí skiareálu je parkoviště, restaurace a již stojící rozhledna.

image/jpegSKI areál Fajtův kopec (18 km)
Ski areál ve Velkém Meziříčí je vyhledávanou lokalitou pro příznivce sjezdového lyžování, snowboardingu, běžeckých tratí, ale uspokojí i ty, kteří dávají přednost pěší turistice.Ski areál Fajtův kopec se nachází ve Velké Meziříčí, které leží v samotném srdci Českomoravské vysočiny. Přímo v areálu je možné využít parkoviště s kapacitou 200 míst. Lyžařské středisko se nachází v nadmořské výšce 550 m. Svah má délku 350 m s převýšením 70 m.

Mapka areálu
Fotogalerie
KDE NÁS NAJDETE
Camp Relax Moravec
Moravec č.p. 205
PSČ 592 54

tel: 777 232 044
e-mail: info@camprelax.cz
GPS souřadnice:
N49°26'44.165"
E16°8'34.714"


 Další kontakty